"Chci mít všechno a hned."

"Chci mít všechno a hned."

Pozoruji takový zvláštní trend v oblasti rozvoje podnikání, ale i osobního rozvoje a spirituality. Není úplně nový, ale přijde mi, že vystrkuje růžky čím dál víc. Má několik podob. Ta základní zní: "Můžete mít vše a můžete to mít hned." Nebo: „Dřív v Indii platilo, že jste museli pobývat s mistrem minimálně dvanáct let, než jste mohli být uvedeni do podstaty, ale to dnes není třeba.“ Případně: “Stačí jen …” správně dýchat, jíst, nosit barefoot, změnit si identitu - doplňte si cokoliv. Jinou podobou je, vzhledem k přetlaku služeb na trhu celkem pochopitelný, odklon od všeho vnějšího učení a vnějších učitelů jakéhokoliv rozvíjení sebe sama. Narativ zní: „Nepotřebujete nikoho a nic vnějšího, abyste byli sami sebou.“ Nebo: „Už mě nezajímají žádné formy spirituality, programy sebeovládání, rádci úspěchu, koučové, léčitelé, duchovní myslitelé ani aktivisté…“

Tak jak to vlastně je?

Prezidentské volby a povaha konfliktu mezi volbou rodičů a dětí.

Prezidentské volby a povaha konfliktu mezi volbou rodičů a dětí.

Už nějakou dobu rezonuje naší společností téma prezidentské volby. A jako každá podobná situace s sebou nevyhnutelně přináší konflikt, který proniká až na úroveň rodiny. Uvědomil jsem si, jak výrazný tento konflikt je, když jsem četl příspěvek na Facebooku, který začínal slovy: „Velmi mne rozhodil včerejší telefonát s mámou, když padla řeč na volby. Jakkoliv jsem věděla, že volila toho baziliška, tak zde to tvrdě narazilo ostatně jako obvykle.“ A v komentářích pod příspěvkem lidé sdíleli stejnou zkušenost s volbou, kterou udělali pro budoucnost svou a svých dětí a volbou svých rodičů. Co nám taková situace ukazuje? Co v ní můžeme vidět a co je vlastně skrytým poselstvím události, kterou na povrchu lze snadno vnímat pouze jako volbu prezidenta?

Deprese a pocit ztráty smyslu

Deprese a pocit ztráty smyslu

Co je to deprese? Jak s tím souvisí ztráta smyslu a co to znamená žít smysluplný život? Co má společného smyslové vnímání s vyprázdněním a utišením mysli? To jsou všechno zajímavé otázky, hodné prozkoumání. Odpovědi není třeba si pamatovat, protože je každý z nás ve svém nitru zná, ale občas je užitečné si je připomenout a navštívit opomenutá a potemnělá zákoutí své duše s rozsvícenou lampou.

Kdo jsem - aneb síla pravého jména

Kdo jsem - aneb síla pravého jména

V jádru toho, kdo opravdu jste, stojí vaše pravé jméno. Pravé jméno se liší od vašeho rodného jména, od toho jak jste byli pojmenováni. Avšak současně má svůj odraz i ve vašem rodném jménu a také v něm je přítomno (ačkoliv my už v současnosti nejsme napojeni a nerozeznáváme symbolický význam našich jmen). Výhodou pravého jména je skutečnost, že je v něm zřetelně obsažena vaše největší síla a také největší slabost. Představuje centrální řídící princip, který se promítá do všech vašich schopností, dovedností i vašeho talentu. Určuje to, jak věci děláte, proč se vám daří i proč selháváte.

Smysl transformace "krize středního věku"

Smysl transformace "krize středního věku"

Co je smyslem transformace, která začíná plně projevovat kolem 36 roku života a trvá někdy i přes padesátku? U nás se pro ní vžil pojem “krize středního věku”, snad proto, že v té době mají lidé, muži pak obzvlášť, pocit, že musí vzdorovat životu, chytit “druhou mízu” a stát se opět kluky, honit se za ženami, jezdit v rychlých autech a dobývat svět. Co je však opravdu poselstvím tohoto tajemného životního období?

Co je to spolupráce?

Co je to spolupráce?

Co je to spolupráce, ta opravdová, autentická, ve které není žádné úsilí, která nevytváří žádný konflikt? Kdy vzniká? Z jakých podmínek vyrůstá? Může být taková i obchodní spolupráce? To je velmi zajímavé téma na prozkoumání, protože se netýká jen pracovních záležitostí, ale také partnerství, rodičovství a vůbec všech vztahů, tedy i toho vztahu, který máme k sobě samému - toho především.

Co nám ukazuje násilí a agrese

Co nám ukazuje násilí a agrese

Dnešní doba zvýrazňuje jedno z velkých a náročných témat lidské existence. Tím je postoj k násilí a agresi. Patří sem nejen šikana ve škole nebo v práci, ale obecně ne-respekt jakéhokoliv druhu, počínaje pasivní agresí a konče citovým, slovním nebo i fyzickým násilím. Co ale člověk může a má udělat, když se setká s agresí vůči své osobě, když se setká se zlem?

Zdraví a jeho původ

Zdraví a jeho původ

V tématu zdraví je dnes přítomen velký zmatek a řada nedorozumění, která vedou ke konfliktům a utrpení. My lidé velmi rádi ukazujeme na něco vnějšího a hledáme příčiny našeho utrpení kolem sebe. Avšak tak jako pohyb a cvičení nejsou příčinou zdraví, ale jeho projevem, tak ani nemoc či virus není něco, co někde "chytneme", není to příčina našeho ne-zdraví, ale projev toxicity našeho těla a mysli, úměrný množství jedu, který přijímáme a který vytváříme.

Zpomalení

Zpomalení

Téma dnešního dne je zpomalení. Nejde však o pomalost jako protiklad rychlosti, ale o rytmus a tempo vlastního bytí. Jádrem tématu je zpomalení až k hranici, kde necháváme věci, aby se děly, aby přirozeně vyvstávaly. V tu chvíli upouštíme od snahy být činiteli, těmi, kdo do světa zasahují svou vůlí a chtějí něco dělat, ... řešit, být kdesi první nebo na čas.