V tomto příspěvku nabízím odpovědi na otázky, se kterými jsem se setkal v souvislosti s archetypálním koučinkem. Věřím, že jejich zodpovězení může přinést hlubší pochopení a orientaci pro ty, kteří se chtějí o mém způsobu provázení dozvědět víc.
Zaznamenal jsem zajímavou debatu týkající se práva ženy na potrat. A i když byli její účastníci probuzené bytosti s rozšířeným vědomím a mystickými zkušenostmi, uvědomil jsem si, že tomu nerozumí cele, že je to téma tak obtížné, že i lidem velmi otevřeným a citlivým uniká jeho jádro. Ach, ta práva žen! Jaký to oříšek pro muži řízený svět. Není to tak dlouho co ženy nebyly považovány za lidi, za osoby s vlastními právy - byly majetkem mužů, stejně jako děti. To se měnilo až v průběhu 20. století. Děti na to stále čekají. Ale k tématu:
Má mít žena právo na potrat nebo nemá? Odpověď najdete v článku.
Co je to svobodná vůle? Existuje vůbec něco takového? Naše zranění a vnitřní rozdělenost nás běžně vedou k tomu, abychom jednali ze strachu. Svobodná vůle je vůle svobodného člověka. Svobodný člověk je člověk vnitřně sjednocený, prostý osobního zájmu. Konáme-li ze svobodné vůle, nejedná se o akt vybírání a rozhodování, ale o rozhodnost. Víc se dočtete v článku.
Ukazuje se velmi zřetelně, že ústředním tématem podzimu a konce roku je autentická víra v sebe, ve svůj cit, v život.
To je nesmírně těžké místo pro každého člověka, protože jsme běžně hnáni hrůzou ze selhání a nejistotou pocházející z pocitu vlastní nedostatečnosti.
Čas roku Draka spěje ke svému konci a s ním se do popředí dostává to, co jsem avizoval na jeho začátku: Stín Matky. To je téma vnitřního Zrádce. Je to výzva, která nám zrcadlí cenu našeho pocitu bezpečí, a to, za co jsme ochotni se zradit či prodat svou duši.
Jedno krásné video mi připomnělo příspěvek, který svého času napsala má žena a týkal se porodu beze strachu. Inspirovala mě svým textem ke komentáři na téma, jak porod beze strachu ovlivňuje partner, otec dítěte. S odstupem jsem se rozhodl to téma ještě víc rozvést a podělit se s vámi o to, jak proměnit překážky v něco magického – nikoliv v příležitosti, v něco magického. Tento rozdíl je zásadní, jak uvidíte. A také se dočtete, co mají společného těhotenství a porod s rodičovstvím a byznysem, jak je všechny ovlivňuje strach a čemu je třeba věnovat pozornost, abychom vytvořili prostor pro to, čemu se říká magie a zázraky.
V naší druhové paměti je zásadní traumatický obraz, zkušenost autentického člověka - Boha, který byl zavražděn. Je to pravděpodobně jednou z hlavních příčin, proč se autenticitě, tj. božství, podvědomě vyhýbáme. Naše pozornost, jako druhu, se v důsledku zmíněného traumatu zaměřuje na falešný pocit bezpečí - který nacházíme v zástupných věcech jako je bohatství, sláva, postavení či moc. Svému poslání se můžeme vyhýbat téměř do nekonečna, ale nakonec nám zbývá jen jedna cesta k dospělosti a celistvosti. Více o tom v článku.
ANEB CO JE VROZENÉ NADÁNÍ ČLOVĚKA A CO SE S NÍM DĚLÁ, A PROČ JE TAK CENÉ VĚNOVAT MU POZORNOST UŽ OD DĚTSTVÍ.
Co je to vrozené nadání? Nadání je podobno zašifrovanému dopisu ležícímu na stole. Každý má k němu přístup, ale přečíst si jej může a dokáže pouze ten, kdo má šifrovací klíč. A ten klíč mají u sebe jen dvě osoby na světě. Tou první osobou je konkrétní nadaný člověk, neboť nadání a klíč k němu, jdou vždy spolu – jeden vychází z druhého. O té druhé osobě se zmíním později. Proč je však tak nesnadné najít klíč k vlastnímu nadání? Protože se vzájemně zrcadlí. Klíč leží „za zrcadlem“, ve stínu. A člověk, tak, jako Alenka, musí pro něj do „kraje divů“ a zpět.
ANEB O AUTENTICKÉM ČLOVĚKU, VOLBĚ, VLÁDNUTÍ, VZDĚLÁNÍ A DEMOKRACII.
Autentický člověk nemá volbu.
Takové tvrzení se jeví jako velmi odvážné. Jak to, že autentický, vědomý člověk nemá volbu!? Odpověď zní: neboť jedná podle svého citu. Obsáhl své pocity (srdce) a emoce (tělesnost). Sjednotil se s nimi a získal přesah. Jedná na základě své intuice. Volba, v konvenčním smyslu slova, pro něj zaniká, není jí třeba. Nevědomý člověk, ovládaný svými emocemi a tělesností také nemá volbu. Tyto dva druhy lidských bytostí, ačkoliv na venek mohou působit zcela stejně, jsou zcela odlišné.
(článek dále pojednává o povaze volby rozhodování i o volbě v rámci stávajících systémů)
...aneb o hranicích, jejich překračování a setkání
„Nemůžeme jít za své hranice, pokud nejsou jasně stanoveny. Nemůžeme sami sebe překročit, aniž jasně cítíme, kdo jsme. Mezi jasnými hranicemi a obranářstvím je ohromný rozdíl.“
Kdo jsi? Jsem Čas, řekl. A odkud kam jsi? Od počátku do konce. To není fér říct, že skončíš na konci. A co na tom není fér? Nemůžu tě potom chytit. Já se nechytám. Mě nemůžeš chytit. Ale já bych rád. Proč? Chci vyhrát. Vyhraješ jen tehdy, když se sejdeme, řekl. To je teď? Ne, teď se jen potkáváme. A kdy se sejdeme? Když tu bude ten třetí...
Čas je zdroj, ke kterému se chováme jako k penězům. "Kupujeme si" za něj aktivity, činnosti, zaměstnává me se. Důležité je začít vnímat, jaké činnosti si kupujeme a postupně přestat za svůj čas „nakupovat“ cetky – tj. aktivity, které čas pouze spotřebovávají a požírají. Rozhodně však je třeba upustit od „nakupování“ aktivit, které přinášejí starosti či trápení – tedy těch, které nám energii přímo berou. Takovými aktivitami jsou zejména konflikty všeho druhu.
Při jenom z rozhovorů jsem s klientem narazil na téma a symboliku dětských hraček a nutnosti jejich opuštění pro vytvoření prostoru dospělosti. Vyrůst, stát se dospělým, je stav identický s tím, co mystici popisují jako odevzdání se Bohu. Takovou věc ovšem nelze dosáhnout rozhodnutím (myslí), ale je třeba k ní dospět celou bytostí.
Jak je to s mužskou stránkou? Podobně. Je to ve své podstatě vypořádání se se vztahem vnitřní rodič vs. vnitřní dítě. Jde jen o to, s kterým rodičem je třeba se zrovna vypořádat a vyrovnat – kterému dospět. Je na místě dodat, že matka je vždy první na řadě. Nelze se vypořádat se vztahem k otci, dokud není vypořádán vztah s matkou, neboť matka představuje nevědomou, temnou složku psychiky.
Miluji příběhy - mají velkou moc a dokáží osvobodit člověka, který je vyslechne s otevřenou myslí. Toto je jeden z těch, které má smysl sdílet. Začíná takto:
Před zhruba padesáti lety žili v Číně muž a žena. Vzali se, a když se novomanželka nastěhovala do mužova domu, okamžitě se začala hádat se svou tchýní o spoustu maličkostí, které souvisely s chodem domácnosti. Postupně se jejich konflikty rozrostly do té míry, že obě ženy nedokázaly jedna na druhou ani pohlédnout. Novomanželka vnímala svou tchýni jako hádavou, starou čarodějnici, zatímco ta si myslela, že snacha je arogantním děckem bez špetky úcty ke starším. Nebyl přitom žádný objektivní důvod k tomu, aby jejich nesnášenlivost nabrala takové rozměry... (pokračování příběhu)
Kontaktovat mě můžete na martin@martinwilczek.com nebo na čísle: +420 603 178 178.